Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем перебування дитини із заявою про бажання її усиновити.
Керівник дитячого закладу, де знаходиться (перебуває) дитина чи особа, у якої проживає дитина, за запитом служби у справах дітей, до якої звернулися кандидати в усиновлювачі із заявою про бажання усиновити, подає цій службі такі документи:
– копію свідоцтва про народження дитини;
– документи, які підтверджують правовий статус дитини;
– повідомлення закладу охорони здоров`я або навчального закладу, в якому перебуває дитина, про згоду на її усиновлення;
– висновок про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини.
Служба у справах дітей за місцем перебування дитини на підставі заяви кандидатів в усиновлювачі та пакету документів протягом 10 робочих днів готує висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення тa відповідність його інтересам дитини. Якщо кандидати в усиновлювачі протягом місяця не забрали висновок, або протягом 30 днів після його отримання, не подали до суду заяву про усиновлення дитини, вважається, що вони відмовились від її усиновлення.
Кандидати в усиновлювачі особисто звертаються із заявою про усиновлення дитини до суду за місцем проживання (перебування) дитини. Подання заяви через представника або направлення поштою не допускається.
До заяви додаються документи кандидатів в усиновлювачі, висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. До висновку органу опіки та піклування додаються:
– свідоцтво про народження дитини;
– документи, які підтверджують правовий статус дитини;
– висновок про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини;
– згода батьків, опікуна, піклувальника дитини, закладу охорони здоров`я або навчального закладу, а також самої дитини на усиновлення;
– відомості про братів, сестер дитини, дозвіл органу опіки та піклування на їх роз`єднання при усиновленні.
Під час розгляду справи суд може вимагати подання інших документів.