Новости
01
Консультации
Способ пожертвования

Подпишитесь на нашу рассылку новостей

Друзья
Партнеры
Новини
«Сирітству – ні! Системний підхід у роботі з дітьми та сім’ями»

7-8 листопада у Києві відбулась перша міжнародна конференція «Сирітству – ні! Системний підхід у роботі з дітьми та сім’ями». Організував її Благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» спільно зі Всеукраїнською громадською організацією «Україна без сиріт» за підтримки Міністерства соціальної політики України та Уповноваженого Президента України з прав дитини.

Нині близько 24 тис. дітей перебувають у державних інтернатних установах. Близько 80% цих хлопчиків і дівчаток мають біологічних батьків, тобто є так званими соціальними сиротами.

Запровадження ефективної профілактики соціального сирітства та реформування інтернатних закладів – такі основні завдання ставлять перед собою учасники конференції – державні і громадські організації, аби діти зростали у сім’ях.

Йдеться про вдосконалення роботи соціальних працівників, як помічників, а не інспекторів родини, вироблення механізму ефективного партнерства держави та громадських організацій в інтересах дитини, розробку й затвердження нових методик надання соціальних послуг.

«У мене немає сумнівів в тому, що інтернатів в Україні не буде. Ця дискусія остаточно вирішена Указом Президента «Про Національну стратегію профілактики соціального сирітства». Так, є проблема з бажанням інтернатної системи захиститься від реформування. Це природно, адже є міфи, що їх просто хочуть закрити. Але суть реформи інтернатної системи – забезпечення найкращих інтересів конкретної дитини: інтернати повинні трансформуватися в інші форми соціальних установ. – наголосив Уповноважений Президента з прав дитини Юрій Пвавленко.

За його словами, процедура позбавлення батьківських прав має бути крайньою мірою при порушенні прав дитини у сім’ї. При розгляді такої справи суд повинен не лише оцінити спроможність батьків виховувати власних дітей, а й дослідити, що зробили соціальні служби для збереження родини.

Анатолій Заболотний, директор Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», навів позитивний досвід якісної роботи з сім’ями у Дніпропетровській області, де реалізується програма «Родина для дитини», і у Донецьку, де ведеться проект «Збережемо дитині родину».

«Профілактика сирітства – це основний фокус 2013 року, як для держави, так і для громадських організацій. Результатами такої роботи стануть зниження відмов від новонароджених; зниження позбавлень батьківських прав та, відповідно, зниження чисельності дітей в інтернатних закладах, а також повернення дітей з інтернатів у біологічні сім’ї. Паралельно Фонд переходить до активної фази реформування інтернатної системи, трансформації послуг для дітей та родини, створення на базі дитбудинків Центрів підтримки сім’ї, перенавчання персоналу, і якщо необхідно – закриття установ», – наголосив він.

Юкіе Мокуо, голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) зауважила, що інституалізація дітей (поміщення дітей в інтернатну систему) не обмежується тільки соціальним сирітством.

«Це стосується і дітей з обмеженими можливостями, дітей з ВІЛ, дітей, які перебувають у конфлікті з законом. Хочу підкреслити – всі ці діти мають однакові права. Це буде нелегка дорога. Але впевнена, Україна буде чемпіоном світу у сфері захисту прав дитини», – вважає експерт.

Олександр Гезалов, громадський діяч, міжнародний експерт з соціального сирітства, вважає основною проблемою подолання соціальних труднощів – роз’єднаність інститутів влади і громадських організацій:

«Європейський досвід нам ясно показує, що поодинці ми будемо вирішувати цю проблему кожен у своєму кутку, замість того щоб згуртуватися і почати співпрацювати на благо сімей, дитинства та держави в цілому. Об’єднавши зусилля і ресурси, держава і громадськість за підтримки ЗМІ, могли б докорінно вирішувати проблему соціального неблагополуччя і питання соціального сирітства. Разом працювати набагато ефективніше».

Крім того, на конференції в рамках дискусій обговорювались питання підтримки сімей, які виховують усиновлених, прийомних дітей, розширення кола сімей, які зможуть розраховувати на державну підтримку, надання допомоги дітям, які постраждали від насильства у сім’ї, забезпечення дітей-сиріт житлом, міжсекторальної співпраці при впровадженні нових соціальних послуг для сімей з дітьми.

Нагадаємо, 22 жовтня цього року Президент України підписав Наказ «Про Національну стратегію профілактики соціального сирітства» до 2020 року, направлений на зменшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, розширення кола фахівців, які працюють із сім’єю, за рахунок залучення до надання соціальних і реабілітаційних послуг громадських організацій та інших недержавних установ.

Учасники конференції – представники Міністерства соціальної політики, офісу Уповноваженого Президента з прав дитини, спеціалісти служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представники громадських і релігійних організацій підсумували, що ця зустріч стала унікальною можливістю обговорення практичних завдань та обміну національним, міжнародним досвідом щодо реалізації стратегії, затвердженої Президентом.

Джерело: Sirotstvy.net